Nový trend v oblasti antiage.

Tvárové cvičenie, tvárová jóga, tvárová gymnastika. Nový trend v oblasti antiage…?
Určite mnohí z vás zachytili nový trend v oblasti omladenia tváre a krku – tvárové cvičenie, tvárová jóga, tvárová gymnastika. Mnoho výrazov pre prirodzené omladenie pomocou cvičenia mimických svalov a masáží, poteší najmä milovníčky prirodzenej krásy.

Ide skutočne o nový trend?
Keď sa pozrieme do histórie (17. storočie), stretneme sa s menom francúzskej spisovateľky, voľnomyšlienkárky Ninon de L’Enclos, ktorá bola známa svojou krásou a popularitou do vysokého veku. Ninon cvičila aj tvárové cvičenie.

Začiatkom 20. storočia sa o tvárovom cvičení zmienil vo svojej knihe „Old Age – It’s Cause“ spisovateľ Sandford Bennett. Vo veku 70 rokov sa podrobil lekárskym testom, ktoré ukázali, že jeho telo má kondíciu 40 ročného muža. Pán Bennett cvičil celé telo a tiež tvár. Pozor, začal až po 50tke! Na fotografiách v knihe môžeme vidieť krásnú, mladistvú tvár a krk, bez vrások a ovísajúcej pokožky na dolnej čeľusti. Jeho metódou sa inšpirovala aj zakladateľka CFF™ tvárového cvičenia Carolyn Cleaves. Vytvorila dokonalý program. Je krátky, logický a originálny. Carolyn tiež začala s cvičením tváre až po 50tke.

Ďalšími priekopníčkami tvárového cvičenia sú napr. Eva Perier, Senta Maria Runge a ďalšie.

Po celom svete nachádzame zmienky o účinnosti tvárového cvičenia. V našom západnom svete je táto úžasná a prirodzená metóda stále odsúvaná na vedľajšiu koľaj popri estetickej medicíne. Faktom však je, že vo východnom svete sú cvičenie a masáže tváre bežnou súčasťou starostlivosti nielen u žien.

Ako to vlastne celé funguje?
Čo je veľmi dôležité uvedomiť si, že celé naše telo je prepojené. Máme správne držanie tela (áno, aj to môže spôsobovať dvojitú bradu), dýchame správne ? (tzv. bránicové dýchanie, viac informácií napr. Ľubomír Jakab – škola správneho dýchania).

Kolagén, kolagén, všade samý kolagén.
Na starnutie tváre sa nemôžeme pozerať iba z pohľadu vrások a starnutia pokožky. Pokožke robia oporu svaly a svalom robí oporu lebka.

Lebečné kosti – najmä tvárová časť, (viscerokranium), vekom atrofuje. Mení sa jej tvar a preto neposkytuje svalom takú oporu ako v mladosti. Nezabúdajme však, že aj lebkové kosti sú dynamický orgán a neustále prekonávajú proces remodelácie. Ich základnými bunkami sú osteoblasty, ktoré produkujú kolagénne vlákna a amorfnú medzibunkovú hmotu.

Svaly – na tvári sa nachádza približne 60 svalov. Starnutím sa svaly scvrkávajú, tiež môžu byť stuhnuté. Pokožka nemá oporu a preto začína ovísať a tvoria sa vrásky. Svaly sú však veľmi dobre cievne zásobené. Svalové vlákna obklopuje väzivo (spojivové tkanivo). Jeho základnými bunkami sú fibroblasty, ktoré produkujú tropokolagén (predchodcu kolagénu), proteoglykany a tropoelastin.

Spojivové tkanivo tvorí aj druhú vrstvu pokožky tzv. dermis (škáru).

Podľa profesora Dylevského (Funkční anatomie, 2009), nieje jednoznačne prekukázané, čo je podnetom pre tvorbu nových kolagénnych vlákien. Pravdepodobne je to piezoelektrický jav – pomocou ťahu, tlaku a ohýbaniu vzniká elektrina, tá stimuluje vznik kolagénnych vlákien.

Masážami a cvičením mechanicky pôsobíme na epidermis, spojivové väzivo, svaly aj kosti. Stimulujeme vznik tropokolagénu, ktorý sa neskôr premieňa na kolagén. A vďaka tomu naša tvár nadobúda mladší, sviežejší výraz. Obnovujú sa kosti lebky, svalstvo naberá objem, pokožka získava oporu. Naše črty sa opäť dvíhajú, vrásky pomaly miznú.

Zmysel to celé dáva, keď sa pozrieme na tváre žien v pokročilom veku, ktoré sú stále mladistvé, bez vrások a ovisnutej kože na tvári a krku. Ako príklad uvediem Carolyn Cleaves, zakladateľku jedného z najlepšich programov na svete CFF™, toto video natáčala, keď mala 65 rokov: https://www.youtube.com/watch?v=-ORZSc17jKo&t=18s

Ja som začala cvičiť CFF™ pred 3 rokmi. Môžem kľudne vyhlásiť, že moja tvár je bez vrások, opouchov a kruhov pod očami, ovísajúcej pokožky. Pleť je zdravá, žije svojim prirodzeným životom.

Mnoho dám na kurzoch jedným dychom dodáva – ste ešte mladá (38), vám to ešte funguje . Milé dámy, túto poznámku milujem a som šťastná, že ju viem aj riadne vyvrátiť.

Kosti – dynamický orgán v trvalej remodelácii.
Svaly – sa dokážu obnovovať v každom veku.
Koža – trvale obnoviteľný orgán.

Tvárové cvičenie (tvárová gymnastika, tvárová jóga), jednoducho funguje. Nie je to žiaden módny trend, má svoju históriu.

Na záver pár tipov, ako začať:

  • Skontroluje si vaše držanie tela
  • Naučte sa správne dýchať
  • Vyberte si správny program tvárového cvičenia (odporúčam CFF™)
  • Začnite nosiť farby, ktoré vám skutočne pristanú. Farebná typológia vie urobiť s našou pleťou zázraky.

A ja vám prajem mnoho prirodzenej krásy!

Vaša Maja Švábiková, jediná certifikovaná lektorka CFF™ tvárového cvičenia na Slovensku. www.tvarovecvicenie.sk